Ogłowie dla konia stanowi jeden z najważniejszych elementów w pace jeździeckiej. Jest swego rodzaju narzędziem do komunikacji między koniem a jeźdźcem. Nie jest więc zaskoczeniem, że bardzo istotne jest jego odpowiednie dobranie. Jakie funkcje spełnia ogłowie i z czego się składa?
Działanie ogłowia
Ogłowie to element, który daje nam kontrolę nad naszym wierzchowcem. Pozwala utrzymać wędzidło w pysku, dzięki czemu przenosi działanie ręki jeźdźcy na konia. Wraz z wodzami i wędzidłem znacznie ułatwia komunikację między człowiekiem a zwierzęciem. Niewielu jeźdźców mimo rozwiniętych zdolności jeździeckich jest w stanie komunikować się ze swoimi wierzchowcami bez ogłowia. Warto jednak zaznaczyć, że z czasem jego działanie staje się znacznie subtelniejsze.
Elementy budowy ogłowia
Klasyczne ogłowie dla konia składa się między innymi z nagłówka umiejscowionego za uszami. Nagłówek z połączonymi paskami policzkowymi stanowi podstawę budowy ogłowia utrzymującą pozostałe elementy na właściwym miejscu. Przez czoło konia przebiega naczółek. Pełni on funkcjęę ozdobną oraz stabilizuje ogłowie. Kolejny element stanowi podgardle, czyli zapinany na sprzączkę pasek o regulowanej długości. Wspomniane wcześniej paski policzkowe przytrzymują wędzidło w pysku konia. Dookoła nosa konia znajdziemy natomiast nachrapnik. Jego zadaniem jest podtrzymywanie wędzidła w prawidłowej pozycji oraz zapobieganie nadmiernemu otwieraniu pyska. Za dodatkowe akcesoria ogłowia możemy uznać wędzidło oraz wodze.
Ogłowie jest bez dwóch zdań bardzo istotnym elementem każdego jeździeckiego ekwipunku.
Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem internetowym equishop.com.
Fot. Shutterstock