Zaprojektowanie pokoju dla nastoletniego syna lub córki to nie lada wyzwanie i nie trzeba o tym przekonywać chyba żadnego rodzica. W tym pomieszczeniu powinny łączyć się ze sobą nowoczesność i funkcjonalność, a o to przecież niełatwo. Co więcej, idealny pokój dla nastolatka będzie spełniał swoje zadanie przez wiele lat. Co zrobić, aby tak waśnie się stało? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mebli do pokoju nastolatka? Oto kilka wskazówek i inspiracji.
Miejsce na wyrażenie siebie i rozwijanie pasji
Projektując nowy pokój dla nastolatka lub planując remont takiego pomieszczenia, pozwól jego właścicielowi na maksimum wolności. Niech jego „cztery kąty” będą pełne pozytywnej energii i niech staną się przestrzenią do spełniania marzeń. Aby tak się stało, warto postawić na meble o możliwie neutralnych kształtach i kolorach. Szybko okaże się, że będą one doskonałym tłem dla regularnie rodzących się i mijających trendów, za którymi młodzież uparcie podąża.
Miłośniczkom mody z pewnością spodoba się drewniana, głęboka szafa, która bez trudu pomieści w sobie nawet największą ilość stylizacji. Sesja zdjęciowa z przyjaciółką? Przygotowanie do ważnej randki? A może pospieszne pakowanie na niespodziewany wyjazd? We wszystkich tych sytuacjach doskonale sprawdzi się szafa z kolekcji Chantal, której korpus został wykończony okleiną w odcieniu „Dziki Dąb”, a fronty stworzono z litego drewna.
Komfort przede wszystkim
Poza warstwą wizualną, podczas wyboru mebli do pokoju nastolatka nie można oczywiście zapominać o funkcjonalności. Godziny spędzone na nauce powodują, że blat młodzieżowego biurka jest szczególnie narażony na zarysowania i odkształcenia, a zadaniem komód jest przede wszystkim przechowywanie niezliczonej ilości pamiątek i bibelotów.
Wielu rodziców zadaje sobie pytanie o to, w jaki sposób pogodzić trwałość mebla z nowoczesnym designem, który pozwoli zadowolić nastolatków. Odpowiedzią na te potrzeby może się okazać kolekcja mebli wykonanych z naturalnych materiałów. Zamiast decydować się na meble z tworzywa sztucznego, warto postawić na tradycyjne drewno o wysokiej odporności na ścieralność i uszkodzenia.
Nie wszystkie dostępne na rynku gatunki pozwalają na wieloletnie użytkowanie mebli bez ograniczeń. Na przykład niezwykle popularna i stosunkowo tania sosna, przez miękkość nie nadaje się do tworzenia z niej blatów kreślarskich czy stołów. W tej roli znacznie lepiej sprawdzą się buk albo dąb – gatunki łatwe w obróbce, a przy tym trwałe. Ciekawą propozycją jest choćby prosty, dębowy stół z kolekcji Chantal salonu Meble Krysiak.

Pokój nastolatka – inwestycja na lata
Chcąc, aby raz zaprojektowany pokój służył naszemu dziecku przez wiele lat, zaleca się postawienie na uniwersalność. Dzięki wyposażeniu pomieszczenia w meble o podstawowych kształtach czy kolorach możemy mieć pewność, że doskonale oprze się on upływowi czasu. W ten sposób przestrzeń, która cieszyła 15-latka, okaże się równie atrakcyjna i inspirująca dla 18, a nawet 20-kilkuletniego, młodego mężczyzny.
Jeśli natomiast my albo nasza pociecha poczujmy, że nadszedł czas na zmiany, zawsze można zmodyfikować ustawienie mebli w pokoju. Z modelami w tradycyjnych kształtach będzie to naprawdę łatwe i zajmie zaledwie kilka chwil, a efekt takiej metamorfozy zaskoczy każdego miłośnika designu.Artykuł powstał we współpracy z marką Meble Krysiak.
2 thoughts on “Pokój nastolatka – jak go urządzić, aby służył przez lata?”