Utrudnione funkcjonowanie wątroby może wynikać nie tylko z nadużywania alkoholu, ale również ze złej diety, przede wszystkim bogatej w cukry i tłuszcze trans. Wątroba może być również obciążona długo przyjmowanymi lekami. W sytuacji, gdy wydolność wątroby maleje, warto sięgnąć po naturalne wsparcie. Jednym z najskuteczniejszych sposobów regeneracji wątroby jest terapia ostropestem plamistym. Poznaj właściwości ostropestu i dowiedz się, jakie zastosowanie znajduje powszechnie występujące w Polsce zioło.
Ostropest plamisty – właściwości lecznicze
Ostropest plamisty z wyglądu przypomina oset – również posiada kłujące liście i fioletowe kwiaty. Ostropest może być specjalnie uprawiany, jednakże często znajdziemy go na polach, wśród innych ziół lub chwastów. Właściwości lecznicze ostropestu plamistego zawdzięczamy owocom, które zawierają cenną sylimarynę. Zespół flawonolignanów, który składa się na sylimarynę, wykorzystywany jest do regeneracji wątroby, a także zapobiegania jej degeneracji. Sylimaryna regeneruje komórki wątroby, ponadto ma właściwości żółciopędne, przeciwzapalne, spazmolityczne i odtruwające – sylimarynę stosuje się między innymi przy zatruciu alkoholem, czy muchomorem sromotnikowym.
Oprócz drogocennej sylimaryny w ostropeście plamistym znajdziemy także olej, który jest bogactwem kwasu linowego, oleinowego i palmitynowego, które zaleca się w profilaktyce chorób serca. Z kolei w profilaktyce przeciwmiażdżycowej wykorzystuje się sterole, które również znajdziemy w ostropeście. Substancje te pomagają skutecznie obniżyć poziom cholesterolu we krwi. Dodatkowo w ziele tym znajduje się witamina E, czyli ważny dla zdrowia i urody antyoksydant.
Regularne przyjmowanie ostropestu plamistego pozwala więc chronić wątrobę w antybiotykoterapii lub chemioterapii, a także regenerować ją po silnych zatruciach. Ponadto ostropest wspiera pracę układu trawiennego, przyspiesza trawienie, a także pobudza łaknienie.
Zastosowanie ostropestu plamistego
Ostropest plamisty możemy kupić pod czterema postaciami. Olej z ostropestu należy spożywać do 3 łyżeczek dziennie, zaczynając od jednej łyżeczki i zwiększając sukcesywnie dawkę. Każdy produkt z ostropestu należy popić dużą ilością wody. Najpopularniejszy ostropest plamisty w tabetkach należy zażywać w trakcie lub po posiłku, najlepiej w 3 dawkach dziennie. Z kolei nasiona ostropestu plamistego możemy zalewać wodą na noc, by ranem wypić powstałą zawiesinę, podobną do tej, jaką otrzymujemy po zalaniu lnu. Taki preparat powlecze błonę śluzową żołądka, zmniejszając dolegliwości. Zawiesiny tej nie należy jednak pić dłużej niż przez 3 tygodnie, ponieważ warstwa powlekająca żołądek może utrudniać wchłanianie się ważnych substancji odżywczych. W aptekach i sklepach zielarskich dostępne są również zmielone nasiona ostropestu.
Przyjmowanie ostropestu plamistego zaleca się również osobom często cierpiącym na silne bóle głowy, a także kobietom z silnymi bólami menstruacyjnymi. Ostropest plamisty reguluje krwawienia menstruacyjne, może być także pomocny przy leczeniu endometriozy, choć nie zastąpi leczenia ginekologicznego. Ostropestu nie powinny zażywać kobiety w ciąży i kobiety karmiące, dzieci poniżej 12. roku życia oraz osoby przyjmujące Metronizadol. Stosowanie ostropestu plamistego warto skonsultować z lekarzem, a w przypadku przepisywania leków, zawsze należy poinformować i stosowaniu ziół, suplementów diety i innych leków.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zielarsko-medycznym Aronia.