Łamiące i rozdwajające się paznokcie oraz przesuszone skórki to problem wielu entuzjastek pięknego manicure. Z jednej strony robimy wszystko, by nasze dłonie prezentowały się, jak najlepiej, a z drugiej efekt psuje kruchość płytki paznokcia i odstające skórki. Olejowanie paznokci to najskuteczniejszy sposób, by zadbać o paznokcie i skórki. Dowiedz się, jak olejować paznokcie!
Olejowanie paznokci – dlaczego warto?
Co prawda w drogeriach dostępnych jest wiele odżywek do paznokci. Niestety wiele z nich zawiera szkodliwy dla zdrowia formaldehyd. I chociaż niektóre z nas nie odczuwają żadnych skutków ubocznych stosowania takich preparatów, część kobiet uskarżą się na silną alergię, a niektóre na utratę paznokci. Formaldehyd może bowiem oddzielić płytkę od macierzy – a jeśli substancja ta ma takie właściwości, należy z niej zrezygnować, nawet jeśli nie zauważyłyśmy żadnych nieprzyjemnych skutków jej stosowania.
Olejowanie paznokci to metoda nie tylko bezpieczna, ale także bardzo skuteczna – stosowana regularnie znacznie skuteczniejsza od stosowania sztucznych odżywek. Przy odpowiedniej pielęgnacji dłoni (używaniu rękawiczek do sprzątania, stosowania kremu do rąk), paznokcie po olejowaniu staną się tak twarde, jak po hybrydowym manicure.
Jakie olejki stosować do olejowania paznokci?
Do olejowania paznokci możemy wybrać najróżniejsze olejki. Najlepiej sprawdzają się jednak:
- olejek arganowy
- olejek rycynowy
- oliwa z oliwek
- masło shea
Są to więc produkty łatwo dostępne i w przystępnej cenie. Warto również sięgnąć po specjalistyczne olejki do paznokci – najczęściej są to kompleksy kilku olejków z dodatkiem witamin. Wybierając taki produkt, upewnijmy się, że składa się on wyłącznie z naturalnych substancji.
Olejowanie paznokci na zimno i na ciepło
Olejowanie paznokci możemy wykonać na zimno i na ciepło. Jeśli borykamy się z częstym łamaniem lub rozdwajaniem płytki paznokci, w pierwszym etapie pielęgnacji paznokci postawmy na metodę na ciepło. W kąpieli wodnej podgrzejmy wybrany olejek i ciepły (nie gorący) wmasujmy w płytkę paznokcia. Poczekajmy aż dobrze się wchłonie. Możemy także wykonać kąpiel dłoni. Do miski z ciepłą wodą wlej kilka kropli olejku lub kilka olejków. Można także wlać zawartość ampułki z witaminami A i E, którą dostaniemy w aptece. Kąpiel powinna trwać co najmniej kwadrans.
Olejowanie paznokci na zimno polega na wsmarowaniu zimnego olejku w płytkę paznokcia. I w tym przypadku należy poczekać, aż olejek dobrze się wchłonie. Czynność należy tę wykonywać dwa razy dziennie. Jest ona niestety nieco mniej skuteczna, dlaczego polecamy ją profilaktycznie – by utrzymać zdrowie, odporne na złamania paznokcie.
Olejowanie paznokci dobrze jest wykonywać na czystą płytkę paznokcia, po usunięciu lakieru. W późniejszym czasie, gdy olejowanie będzie elementem zapobiegania zniszczeniu paznokci, możemy śmiało nakładać olejki na pomalowane paznokcie. Substancje odżywcze wnikną do macierzy poprzez skórki, skutecznie wzmacniając płytkę paznokcia.
Artykuł powstał we współpracy z Victoria Vynn.
Fot. Shutterstock.