Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że na migrena to problem około 15% populacji. Część z tych osób wymaga opieki lekarza specjalisty. Faktycznie, do lekarza z migreną zgłaszamy się coraz częściej, niestety nie wszyscy lekarze pierwszego kontaktu do tematu podchodzą należycie poważnie. Również część z nas nadal nie szuka pomocy u specjalisty, sądząc, że z migreną nie da się wygrać. Co wywołuje migreny? Czy można zapobiec kolejnym atakom bólu głowy? I jak leczyć migrenę?
Przyczyny migrenowych bóli głowy
Naukowcy i lekarze nie znają jeszcze dokładnych mechanizmów, mających bezpośredni wpływ na pojawianie się migren. Znamy jednak wiele czynników, które realnie wywołuję bóle głowy, również silne migreny. Hałas, światło, zapachy, żywność, przemęczenie, miesiączka u kobiet, pogoda – to one najczęściej wywołują migrenę. Osoby, które na nią cierpią, powinny prowadzić dzienniczki, w których należy opisywać dokładny przebieg 24 godzin przed wystąpieniem ataku. Dzięki temu możemy zrozumieć, co u nas wywołuje paraliżujące bóle głowy, a następnie unikach tych czynników.
Istnieją różne tezy, mówiące o przyczynach migreny. Jedną z nich może być dziedziczność. Do tej pory często mówiło się także o podłożu naczyniowym, ale hipoteza ta budzi coraz więcej wątpliwości. Prowadzone są badania dysfunkcji wzgórza i pnia mózgu. Prawdopodobnie osoby cierpiące na migrenę są nadwrażliwe na poszczególne bodźce, z którymi układ nerwowy i naczyniowy sobie radzi. Ponadto zauważono, że każdy kolejny atak nie pozostaje bez śladów, wywołując nieodwracalne zmiany w mózgu, co skutkuje nasilaniem się objawów przy kolejnych migrenach. Czasami zmiany przypominają te, które zostawia udar mózgu! Tym bardziej nie należy lekceważyć migren.
Migrenowe bóle głowy – objawy
Migreny bywają mylone z silnymi bólami głowy. Czym migrena różni się od bólu głowy? Przede wszystkim migrenie towarzyszą inne objawy, a nasze dolegliwości nie kończą się „jedynie” na silnym bólu. W zależności od rodzaju migreny, migrenę poprzedza niepokój i rozdrażnienie, drżenie mięśni lub zesztywnienie (najczęściej na karku), aura (zaburzenia widzenia), brak apetytu, a także nudności i wymioty. Osoby z migreną najczęściej wyczuwają nadchodzący atak, dlatego gdy tylko poczujesz pierwsze symptomy, zażyj tabletki przeciwbólowe.
Migrena – leczenie oraz zapobieganie migrenom
Migrenom w pewnym stopniu można zapobiegać lub zmniejszać ich intensywność i skracać czas. W tym celu niezbędne będą nasze notatki, które pomogą nam określić czynniki wywołujące migrenę. Gdy już je poznasz, unikaj ich, a migreny będą mniej dokuczliwe. Jeśli to okaże się niewystarczające, koniecznie udaj się do lekarza.
Może to być także lekarz medycyny estetycznej, który stosując preparat – tak dobrze znany nam z programów o modzie i urodzie – pomoże nam pozbyć się migreny aż na pół roku. Wstrzykując botoks w mięśnie twarzy i głowy, blokuje zakończenia nerwowe. Taka blokada sprawi, że całkowicie przestaniemy odczuwać ból lub zmniejszy się częstotliwość migren, ich intensywność, które będą trać dłużej. Takie zabiegi mogą przeprowadzać także inni lekarze, którzy przeszli kurs kwasu hialuronowego i botoksu. Ze względu na szerokie zastosowanie obu substancji coraz więcej lekarzy prowadzących prywatne gabinety poszerzają swoją ofertę o zabiegi z zastosowaniem botoksu oraz kwasu hialuronowego, które nie tylko wygładzają zmarszczki, ale pomagają pozbyć się także innych dolegliwości, w tym właśnie migren.
W walce z migrenami pomaga też akupresura, akupunktura i różne techniki relaksacyjne. Oprócz unikania określonego czynnika, który wywołuje migrenę – np. zapachu benzyny czy spożywania czerwonego wina – dbaj o odpowiednią ilość snu, wietrz pomieszczenia, w których przebywasz i ogranicz spędzanie czasu przed monitorem komputera. Wszystkie te zabiegi sprawią, że Twoja jakość życia znacznie się poprawi!
One thought on “Migrena – przyczyny, objawy i leczenie migreny”