Oszczędność to cecha, której można i warto się nauczyć. Dzięki niej jesteśmy w stanie racjonalnie zarządzać swoimi bieżącymi finansami, a jednocześnie odkładamy określoną ilość pieniędzy, budując w ten sposób bezpieczeństwo finansowe. Oszczędności warto nauczyć także swoje dziecko. Pozwoli mu to w przyszłości stać się szybciej samodzielnym finansowo oraz odpowiedzialnym za swoje finanse. W tym celu doskonale sprawdzi się konto bankowe dla dziecka, którym będzie mogło zarządzać w pełni samodzielnie, a jednocześnie pozostanie ono pod kontrolą rodzica. Konto bankowe dla dziecka to produkt, który w swojej ofercie ma coraz więcej banków.
Karta płatnicza dla dziecka
Dzieci poniżej lat 13 nie posiadają zdolności do czynności prawnych, natomiast pomiędzy 13 a 18 rokiem życia ich zdolność do czynności prawnych jest ograniczona. W każdym z tych przypadków nie mogą one jednak zawierać samodzielnie żadnych umów z wyjątkiem umów należących do drobnych, bieżących spraw życia codziennego. Pod tym pojęciem kryją się głównie umowy sprzedaży produktów lub usług, np. biletu do kina czy do muzeum. Najczęściej tego typu rozrywki dzieci pokrywają z otrzymywanego kieszonkowego, które umożliwia im racjonalne gospodarowanie przekazywanymi im pieniędzmi, a jednocześnie sprawie, że stają się one bardziej samodzielne. Trzeba także pamiętać, że pełną swobodę w dysponowaniu środkami zgromadzonymi na swoim koncie dzieci będą uzyskiwały od ukończenia 13 roku życia.
Konto bankowe dla dziecka to wygoda nie tylko dla pociechy, ale także dla rodzica. W przypadku nagłych i niespodziewanych wydatków można bowiem szybko przelać na konto dziecka odpowiednią kwotę pieniędzy. Ponadto konto bankowe pozostaje pod stałą kontrolą rodzica, dzięki czemu może on czuwać nad wydatkami dziecka. Kolejną korzyścią z założenia konta dla dzieci jest również większa kontrola nad własnymi finansami przez dziecko. Wystarczy bowiem zalogować się na swoje konto, by sprawdzić stan finansów, lepiej zaplanować wydatki i racjonalnie zarządzać pieniędzmi. Konto bankowe dla dziecka to także większe bezpieczeństwo dla pieniędzy dziecka. W przypadku kradzieży wystarczy zablokować do niego dostęp.
Warto również pamiętać, że w przypadku konta bankowego dla dziecka istnieją większe ograniczenia w dysponowaniu gotówką. Co do zasady w takim przypadku istnieją niższe limity wypłat dziennych oraz miesięcznych. Natomiast w przypadku podjęcia decyzji o zwiększeniu tych limitów należy określić to w umowie rachunku bankowego.
Rozwój bankowości elektronicznej sprawił, że coraz częściej rezygnujemy z tradycyjnych form płatności gotówką i stawiamy na płatność za pomocą karty płatniczej. Jest to z pewnością wygodniejsza forma płacenia za zakupy. Z tą formą płatności warto również oswajać nasze pociechy. Dlatego zakładając dziecku konto bankowe, oczywiście warto też poprosić o wydanie karty płatniczej dla dziecka. Dzięki temu nasze pociechy będą mogły w szybki i prosty sposób sfinansować swoje potrzeby.
W jaki sposób założyć konto bankowe dla dziecka?
Niezależnie od tego, czy zakładamy konto dla siebie, czy dla swojego dziecka, należy pamiętać o kilku kwestiach formalnych. Po pierwsze idąc do banku, trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości nie tylko swój, ale także dokument potwierdzający tożsamość dziecka i jednocześnie wasze pokrewieństwo. W przypadku podjęcie decyzji o tym, że dostęp do rachunku dziecka będą mieli oboje rodzice, powinni oni razem udać się do banku, a jeśli umowę rachunku bankowego podpisuje tylko jeden z rodziców, dostęp drugiego z nich do konta będzie możliwy, jeśli zostanie on ustanowiony pełnomocnikiem.
Źródło
https://www.najlepszekonto.pl/5-powodow-by-zalozyc-dziecku-konto-w-banku