„Są takie zawody, w których nie spotkamy kobiety w charakterze pracownika” – do niedawna jeszcze można było spotkać się z takim stwierdzeniem. Dużo się jednak zmieniło w tej kwestii w ostatnim czasie. Kobiety pracują na stanowiskach, które od dawien dawna były zarezerwowane dla mężczyzn (i na odwrót). Tak wygląda rzeczywistość. Na pewno jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest aspekt finansowy. Są takie zawody, w których można zarobić zdecydowanie więcej niż w innych, w których widok pracującej kobiety jest czymś normalnym, niewzbudzającym żadnych emocji. Mój przyjaciel, pracownik produkcji w jednym z miejscowych zakładów opowiadał mi, że u niego pracuje już prawie tyle samo kobiet, ilu mężczyzn. Spytałem, czy pracownice są jakoś inaczej ubrane, czy ich strój roboczy ma jakieś znaki szczególne. Odpowiedział, że nie. U niego w firmie wszyscy noszą jednolite, standardowe stroje. Można je spotkać w praktycznie każdym sklepie z odzieżą BHP. O, na przykład tutaj, w ofercie tego internetowego sklepu znajduje się odzież pracownicza: http://www.natare.pl/?odziez-reklamowa,61.
Koniec ze stereotypami
Granica między zawodami dla kobiet i mężczyzn stała się z biegiem czasu tak cienka, że jest słabo dostrzegalna. Można powiedzieć, że to jest taki znak naszych czasów. W pracach o innym charakterze również można zauważyć taką tendencję. Nawet jeśli spojrzymy na kierowców poruszających się każdego dnia po mieście pojazdami komunikacji miejskiej, zauważymy, że w tę rolę coraz częściej wcielają się kobiety. Co ważne, wbrew głosom, że kobiety są słabymi kierowcami, radzą sobie za sterami dużych pojazdów bardzo dobrze. Efektem tego, jest wciąż wzrastająca liczba kobiet na tym stanowisku. Podpytałem mojego przyjaciela, czy u niego w zakładzie zawsze pracowała tak duża liczba kobiet. Powiedział, że taki stan rzeczy ma miejsce od około 2-3 lat. Nic nie dzieje się przypadkowo. Kobiety, które jako pierwsze pojawiły się w jego firmie, bardzo dobrze wywiązywały się z powierzonych im obowiązków, były sumienne i pracowite. To spowodowało, że kierownictwo zakładu wszystkie stereotypy odstawiło na bok i zaczęło przeprowadzać rekrutacje do pracy dla obu płci.
Dobry pracownik niezależnie od płci
Można przypuszczać, że w przyszłości na zdecydowanej większości stanowisk, pracować będzie mocno zbliżona liczba kobiet i mężczyzn. Uważam, że nie ma w tym nic złego. Zwłaszcza jeśli sami pracodawcy dochodzą do wniosku, że kobiety sprawdzają się w danej pracy tak samo, jak mężczyźni.