Przeszedłeś operację, po której została Ci nieestetyczna blizna? Poznaj sposoby, dzięki którym ograniczysz jej widoczność – metody domowe i apteczne. Dowiedz się, na jakich zasadach działają, i wybierz dostosowaną do Twojej sytuacji.
Domowe sposoby na bliznę po operacji
Blizny dzielą się na różne rodzaje, w tym zwykłe, przerostowe, atroficzne, pooperacyjne. Te ostatnie wynikają z przecięcia skóry skalpelem i – jeśli tylko lekarz miał na uwadze estetykę pracy – najmniej rzucają się w oczy. By osłabić ich kolor w maksymalnym stopniu, można zastosować wyciąg z cebuli lub kisiel z siemienia lnianego. Do rozjaśniania blizn pooperacyjnych szczególnie polecany jest wyciąg z kwiatów nagietka lekarskiego, który dodatkowo ma właściwości regeneracyjne.
Apteczne środki na blizny pooperacyjne
Skuteczniejsze i działające intensywniej niż specyfiki domowe są środki apteczne. Obejmują przede wszystkim preparaty stosowane miejscowo, czyli żele, maści i kremy. Doskonałym przykładem jest Scagel, który redukuje przebarwienia i wypukłość blizn oraz eliminuje świąd i zaczerwienienie. Działa poprzez blokowanie nadprodukcji kolagenu i przemiany dojrzałych fibrocytów w miofibroblasty, dzięki czemu na bliźnie nie powstają zgrubienia.
Zabiegi na blizny pooperacyjne
Jeśli blizna po operacji jest duża, wypukła i ciemna, możesz spróbować zredukować ją poprzez zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Najbardziej inwazyjną metodę stanowi wycięcie. Łagodniejsze: terapia laserem, terapia uciskowa, terapia zimnem (krioterapia).
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Zdrowieapteka.pl.
Zdj. Shutterstock