Co możesz zrobić, by zapach perfum towarzyszył Ci długo – przez wiele godzin czy nawet dni? Jak prawidłowo używać perfum, aby były trwałe? I jakie znaczenie ma sam wybór pachnidła czy kompozycji aromatycznej? Poznaj odpowiedzi!
Rodzaj i jakość perfum a trwałość zapachu
Pierwszym – a jednocześnie możliwym do zastosowania najwcześniej, bo już w trakcie zakupu – sposobem na wydłużenie trwałości zapachu jest… wybór właściwego pachnidła. Kieruj się trzema zasadami:
- Zawsze sięgaj po oryginalne produkty, nie zaś podróbki. Wydłużanie trwania tych drugich jest trudne, a często zwyczajnie niemożliwe.
- Zwróć uwagę na rodzaj produktu. Czy na pewno są to stricte perfumy? A może jednak woda perfumowana bądź toaletowa? Do najtrwalszych pachnideł należą perfumy (25-43% stężenia olejków aromatycznych w 90-96% alkoholu). Zaraz po nich plasuje się woda perfumowana (10-25% stężenia olejków aromatycznych w 90% alkoholu). Woda toaletowa nie grzeszy trwałością (5-10% stężenia olejków aromatycznych w 60-85% alkoholu), a tym bardziej woda kolońska (3-5% stężenia olejków aromatycznych w 70-86% alkoholu).
- Ogromne znaczenie ma również kompozycja zapachowa. Do najbardziej trwałych należą orientalne, drzewne, pikantne, z przyprawami i kadzidłami. Doskonały przykład stanowią Allure Homme Sport od Chanel. Delikatne nuty kwiatowe, owocowe i wodne są mniej trwałe.
Jak używać perfum, by były trwałe?
Żywotność perfum zależy od sposobu i miejsca aplikacji. Warto popsikać ubrania (zapach wytrzyma dłużej na materiałach naturalnych, krócej na syntetycznych), jednak nie zapomnij o skórze. Pachnidłem należy spryskać skórę wilgotną i odżywioną, np. po prysznicu i nasmarowaniu się balsamem bądź olejkiem. Wszystko dlatego, że zapachy lepiej i dłużej czuć na skórze tłustej.
W jaki sposób psikać? Kiedy kierujesz perfumy na ubrania, trzymaj flakon w odległości, by kropelki objęły jak największy obszar. Z kolei do miejscowego dotykania nadają się miejsca, w których żyły znajdują się blisko skóry i czuć puls. Są to szyja, skronie, nadgarstki (wewnętrzna strona), zgięcia łokci i kolan. Panie mogą aplikować perfumy między piersi. Zapach długo przetrwa również na włosach – dłużej niż na skórze!
Sposoby na trwały zapach perfum
Dodatkowe metody przedłużania trwałości perfum to stosowanie kosmetyków z tej samej linii co pachnidło i powielających bądź uzupełniających jego zapach. Mogą to być płyny do mycia, mydła, kremy, balsamy. Ponadto podczas wyjść na specjalne okazje – albo kiedy ma się takie wyjście w planach bezpośrednio po pracy – warto zabierać ze sobą małe flakony perfum czy też odlewki w poręcznych fiolkach. Uwaga jednak! Zanim psikniesz się, by uzupełnić zapach, zapytaj postronną osobę, czy rzeczywiście aromat uległ wytraceniu. Może się okazać, że wyłącznie Ty go nie czujesz, bo nos się przyzwyczaił.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Kalaaps.pl.
Zdj. Shutterstock