Wybór odpowiedniego plecaka trekkingowego to nie lada wyzwanie. Dla osób, które na pieszych wycieczkach, górskich wędrówkach czy wspinaczkach spędzają dużo czasu, wygodny plecak jest niemal tak samo ważnym elementem wyposażenia, jak wygodne buty. Dowiedz się, jak wybrać plecak trekkingowy, by aktywności sprawiały dużo radości.
Jak duży plecak trekkingowy wybrać? Nie tylko litraż ma znaczenie!
Szukając plecaka trekkingowego, musimy zastanowić się, w jakich okolicznościach będziemy go używać. Planujemy jednodniowe wyprawy w góry latem, dwutygodniowego wędrówki po Bieszczadach z plecakiem, wspinaczkę wysokościową, chodzenie po jaskiniach czy jazdę na rowerze? W zależności od rodzaju naszych aktywności, potrzebować będziemy różnych modeli plecaków turystycznych.
Najmniejsze plecaki turystyczne mają pojemność 10, 15 i 20 litrów. Mogą się one jednak znacząco różnić ze względu na budowę. Te z komorami i dużą liczbą kieszonek są bardzo praktyczne dla osób, które uwielbiają mieć porządek w rzeczach. Są one jednak mniej pojemne od jednokomorowych plecaków o tym samym litrażu. Ponadto nie wszystkie małe plecaki trekkingowe modele posiadają pas biodrowy, który znacząco odciąża plecy. Jeśli więc planujemy krótkie, ale częste wypady w góry, lepiej sprawdzi się plecak z pasem biodrowym. Jeśli jednak bardziej nam zależy na tym, by w transporcie móc go zwinąć i bez problemu przewieźć w dużym plecaku, torbie czy walizce, mały plecak trekkingowy bez pasa biodrowego będzie lepszym wyborem. Ciekawym rozwiązaniem jest także camelbak, czyli bukłak na napoje, który wkładamy w specjalną kieszonkę wraz z rurką, przez którą można pić w trakcie chodzenia, biegania czy jazdy na rowerze, bez konieczności zdejmowania z plecaka.
Duże plecaki trekkingowe – na co zwrócić uwagę?
Na wyjazdy pod namiot czy wędrówki po górach od schroniska do schroniska zabieramy duże plecaki trekkingowe. Z jednej strony muszą być one pojemne, a z drugiej optymalnie wygodne – szczególnie jeśli planujemy chodzić z plecakiem po górach. W tym przypadku trzeba jeszcze skrupulatniej przyjrzeć się rozwiązaniom zastosowanym w poszczególnych modelach.
W dużych plecakach turystycznych bardzo ważny jest system nośny. Możliwość jego regulacji umożliwia dostosowanie plecaka pod względem wzrostu i budowy ciała, dzięki czemu będzie nam wygodniej nosić go na większych dystansach. W większości plecaków systemy nośne są już stosowane, zawsze jednak należy się o tym upewnić. Warto zwrócić także uwagę na system wentylacji, który zdecydowanie zwiększy nasz komfort podczas pieszych wycieczek.
Ważnym elementem w dużych plecakach trekkingowych jest pas biodrowy, który odciąża kręgosłup. Musi być więc regulowany, by jak najlepiej skonfigurować plecak. Ważny jest także pas piersiowy, który wraz z pasem biodrowym sprawia, że dźwiganie dużych ciężarów nie jest tak uciążliwe.
Przydatne są także takie rozwiązania, jak troczki, zewnętrzne kieszonki oraz komin. Za pomocą troczków przymocujemy kijki do chodzenia, czekan i inne podłużne akcesoria. W kieszonkach umieścimy najpotrzebniejsze przedmioty, które chcemy mieć pod ręką (chusteczki higieniczne, baton czy busola z mapą). Z kolei komin zwiększa pojemność plecaka, ale nie musimy go rozwijać, gdy nie ma takiej potrzeby.
Nie zawsze udaje się wybrać jeden uniwersalny plecak turystyczny. Jeśli jesteśmy bardzo aktywni, a nasze aktywności znacząco się różnią, warto zainwestować w dwa plecaki, które będą odpowiadały naszym potrzebom za równo na krótkich, mniej wymagających wycieczkach, jak i podczas długich marszów.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem Morowo.
1 thoughts on “Jak wybrać plecak trekkingowy? Kilka rad dla początkujących”