Początek wiosny to czas, kiedy po długiej zimie budzimy się do życia. Zaczynamy myśleć o majówce i o wakacjach, o dłuższym urlopie oraz o weekendowych wyjazdach nad wodę. I nagle zaczynamy zadawać sobie pytania: czy zmieszczę się w ulubione szorty? Jak ja będę wyglądać w kostiumie? I czy uda mi się schudnąć do lata? Przed Tobą trzy miesiące, które mogą zmienić naprawdę wiele! Zbilansowana dieta i fitness w domu wystarczą, byś przeszła dużą metamorfozę.
Czy można schudnąć bez wyrzeczeń?
Tak, to jest możliwe! Odchudzanie to proces i w zależności od ilości kilogramów, które chcesz zgubić, potrwa to kilka tygodni, a nawet kilka do kilkunastu miesięcy. Ważne, byś sobie to uświadomiła, ponieważ przed Tobą ważne decyzje, od których wszystko zależy.
Po pierwsze postaw sobie główny cel i te pomniejsze, które będą Cię motywować do działania. Cele powinny być realne do zrealizowania i niekoniecznie muszą dotyczyć traconych kilogramów. Być może w szafie masz stare dżinsy, w których chodziłaś 3 lata temu i Twoim marzeniem jest znów je założyć?
Smaczna, zdrowa dieta i ulubiony fitness w domu – zmiana stylu życia bez efektu jojo
Aby to się udało, musisz konsekwentnie realizować plan, który z tygodnia na tydzień przybliży Cię do spełnienia marzeń. Nie skazuj się na całe tygodnie męczarni i chudnij tak, by sprawiało Ci to radość! Wiosną i latem masz mnóstwo możliwości, by Twoja dieta była zdrowa, ale także urozmaicona i po prostu pyszna! Ćwiczenia? Wybierz taką aktywność, którą lubisz najbardziej. Siłownia, basen, bieganie, fitness w domu lub w klubie sportowym, nordic walking, rolki, rower, ścianka wspinaczkowa, squash, taniec, skakanka – którą formę aktywności wybierasz?
Chociaż bez treningów można schudnąć, trzymając się diety, odradzamy rezygnację z ćwiczeń. Jeśli zdrowie Ci pozwala, postaraj się wygospodarować czas na aktywność fizyczną. Jeśli wyjątkowo nie lubisz sportu, intensywny wysiłek zamień na długie spacery, a wracając z pracy, wysiądź 3 przystanki wcześniej i resztę drogi przemierz pieszo. Dlaczego to jest tak ważne? Aktywność pomaga nam nie tylko schudnąć i utrzymać prawidłową masę ciała, ale także wzmacnia nasze mięśnie i kości, poprawia wydolność i samopoczucie. Gdy zbyt długo redukujesz kalorie, możesz spowolnić metabolizm – treningi pozwolą Ci dłużej utrzymać dobrą przemianę materii.
Ile kalorii spożywać na diecie redukcyjnej?
Nawet jeśli uwielbiasz aktywność fizyczną i ćwiczysz niemal codziennie, nie unikniesz zmiany nawyków żywieniowych. Aby schudnąć, przejdź na dietę redukcyjną, ale zapomnij o głodówkach czy dietach 1000 kalorii. Za pomocą profesjonalnego kalkulatora oblicz swoje dzienne zapotrzebowanie na kcalorie. Współczynnik BMR (PPM – podstawowa przemiana materii) mówi, jakie jest nasze minimalne zapotrzebowanie, by utrzymać czynności życiowe, a TDEE (CPM – całkowita przemiana materii) to współczynnik mówiący o całkowitym zapotrzebowaniu. Trzydziestoletnia kobieta o wzroście 165 centymetrów, która waży 65 kilogramów, uprawiająca 3 razy w tygodniu ćwiczenia aerobowe o średniej intensywności i pracująca umysłowo, aby utrzymać wagę, potrzebuje spożywać w ciągu dnia posiłki o łącznej wartości kalorycznej 2076 kilokalorii. Jeśli chciałaby schudnąć, powinna zmniejszyć kaloryczność o 200 do 300 kcalorii, schodząc co tydzień o kolejne 50.
Dlaczego tak bardzo skupiamy się na kwestii kaloryczności? Najczęstszym błędem osób odchudzających się jest zbyt rygorystyczna dieta – uczucie głodu i brak siły sprawia, że szybko tracimy motywację i porzucamy cały plan. Niestety zbyt mała kaloryczność posiłków spowalnia nasz metabolizm, co jest główną przyczyną efektu jojo. Dlatego słowa, że „aby schudnąć, trzeba jeść” powinny być mottem wszystkich osób walczących o lepszą figurę.