Logiczne myślenie u dzieci zaczyna rozwijać się już w wieku od 2 do 7 lat, a rozwój ten przyspiesza w wieku wczesnoszkolnym. Nie oznacza to, że w wieku przedszkolnym można zaniedbywać rozwój logicznego myślenia u dzieci – powinniśmy pomagać dziecku umiejętnie kształtować logiczne myślenie, ale pamiętając o kilku ważnych zasadach. Dowiedz się, jak rozwijać logiczne myślenie u dzieci z korzyścią dla ogólnego rozwoju dziecka.
Czym jest logiczne myślenie?
Logicznym myśleniem nazwiemy myślenie przyczynowo-skutkowe, a niekiedy także myślenie operacyjne. Za logiczne myślenie odpowiedzialna jest lewa półkula, która pozwala integrować wiedzę, doświadczenia i umiejętności, byśmy jak najsprawniej radzili sobie z danymi zagadnieniami. Powszechnie uważa się, że logiczne myślenie jest niezbędne do rozwiązywania zadań matematycznych i radzenia sobie z zagadnieniami z przedmiotów ścisłych. Jest to tylko półprawda – logiczne myślenie jest niezbędne, byśmy umieli rachować, ale także, byśmy uczyli się mówić, czytać, a także uczyć się innych przedmiotów oraz języków obcych. Jednym słowem, im efektywniejsze logiczne myślenie, tym skuteczniejsza nauka bez względu na charakter przyswajanej wiedzy. Ponadto logiczne myślenie jest konieczne, by radzić sobie z wieloma zadaniami w życiu zawodowym i nie tylko.
Logiczne myślenie a kreatywność i zdolności artystyczne
Rodzice i opiekunowie powinni pamiętać, że wraz z rozwojem logicznego myślenia u dzieci, rozwija się także kreatywność i najróżniejsze zdolności artystyczne, za które odpowiedzialna jest prawa półkula. Dlatego nie można skupiać się wyłącznie na rozwoju logicznego myślenia u dzieci. Chociaż rozwój myślenia przyczynowo-skutkowego w dużej mierze opiera się na wzbogacaniu dzieci o nowe doświadczenia, a nawet naukę pewnych schematów, nie pozbawiajmy ich możliwości podejmowania własnych, nawet błędnych decyzji. Rozwój logicznego myślenia warto oprzeć o naukę radzenia sobie z pewnymi zagadnieniami i pokonywanie różnych trudności.
Rozwój logicznego myślenia u dzieci – zabawki edukacyjne
W rozwoju logicznego myślenia u dzieci przychodzą nam różnego rodzaju zabawki edukacyjne. Są to układanki logiczne, które jednak w dużej mierze uczą schematów. Dobrze będzie więc rozwój logicznego myślenia wzbogacić także o układanie klocków czy puzzli, które pozostawiają większą swobodę i pozwalają rozwijać również kreatywność. Doskonałą pomocą w nauce logicznego myślenia u dzieci są gry planszowe, które ciekawią dzieci, uczą samodzielnego rozwiązywania problemów i wskazują zależność przyczynowo-skutkową podejmowanych przez dzieci decyzji.
Logiczne myślenie decyduje o inteligencji dziecka i osób dorosłych – im lepiej rozwinięte, tym wyższa inteligencja. Ułatwia nie tylko naukę i pracę zawodową, ale codzienne funkcjonowanie. Dlatego warto pomóc w rozwoju logicznego myślenia u dzieci, nie zapominając o rozwoju emocjonalnym.
Artykuł powstał we współpracy z Przedszkolem Karuzella