Język migowy wydaje się jednym z najbardziej skomplikowanych na świecie. Nic bardziej mylnego. Wystarczy tylko dobrze go poznać i regularnie ćwiczyć, aby miganie stało się codziennością. Taka umiejętność bez wątpienia przyda się na polskim i międzynarodowym rynku pracy, jednak miganie może się okazać wyjątkowo pożądane również w życiu codziennym.
Doskonale wiedzą o tym na przykład rodzice, chcący porozumieć się ze swoimi pociechami. O ile proces nauki migania dla nastolatków czy osób dorosłych stosunkowo łatwo sobie wyobrazić, to jak porozumieć się w ten sposób z niemowlęciem? W tym przypadku z pomocą przychodzą bobomigi. Czym są i dlaczego warto je znać? Oto garść najważniejszych informacji.
Bobomigi – co to takiego?
Pod pojęciem „bobomigi” kryje się zestaw znaków migowych przeznaczonych do kontaktu z niemowlętami. Takie rozwiązanie pozwala na nawiązanie komunikacji z maluchami zarówno w słyszących, jak i niesłyszących rodzinach.
Dzięki bobomigom, rodzice i dzieci mogą zacząć się komunikować jeszcze zanim najmłodsi członkowie rodziny opanują standardową umiejętność mowy. To duże ułatwienie, które wznosi rodzinne relacje na zupełnie nowy poziom.
Aby niemowlę i jego opiekun mogli rozpocząć naukę bobomigów, konieczne jest opanowanie przez dzieci koordynacji ręka – oko. Choć trudno w to uwierzyć, taka umiejętność wystarcza do prezentowania światu swoich potrzeb i emocji.
Za stworzenie polskiej wersji bobomigów odpowiedzialna jest Danuta Mikulska. Zestaw znaków powstał na bazie polskiego języka migowego oraz metody praktykowanej przez Josepha Garcię.
Gdzie szukać zajęć z migania dla niemowląt typu bobomigi?
Pomimo wysiłku wkładanego w rozpropagowanie i promocję bobomigów, w Polsce rozwiązanie to nie jest nadmiernie popularne. Aby sytuacja uległa zmianie, szkoły języka migowego i wielu prywatnych nauczycieli poświęca czas na popularyzowanie języka migowego dla niemowląt.
Chcąc nauczyć bobomigów siebie i swoje dziecko, można skorzystać ze specjalistycznych zajęć prowadzonych przez wykwalifikowanych nauczycieli i tłumaczy. Bobomigi w Krakowie znajdziemy m.in. w szkole Zamigam, prowadzonej przez Ewelinę Pawluś.
Bobomigi – zalety uczestnictwa w zajęciach
Podstawową zaletą poznania bobomigów i możliwości uczestnictwa w lekcjach jest zdolność porozumiewania się z najmłodszymi członkami rodziny. Badania udowodniły, że już ośmiomiesięczne niemowlęta są w stanie nawiązać stały kontakt z opiekunem, pokazując mu swoje potrzeby i przeżywane emocje.
Poza tym lekcja bobomigów to okazja do rozwinięcia wyobraźni i koordynacji wzrokowo-ruchowej u wszystkich uczestników. Dzięki zaangażowaniu dziecka w bobomigi, pozwalamy mu zdobywać cenne umiejętności i przygotowywać się do łatwego przyswajania wiedzy z zakresu matematyki czy języków obcych w niedalekiej przyszłości.
Artykuł powstał we współpracy ze szkołą języka migowego Zamigam.
1 thoughts on “Jak pokazać niemowlęciu, że kochasz? Wykorzystaj język migowy i wypróbuj bobomigi”