Futryny metalowe (ościeżnice) stosuje się głównie w budynkach i pomieszczeniach o charakterze gospodarczym. Trudno jednoznacznie powiedzieć, skąd wzięła się ta „specjalizacja”, chociaż ostatnie trendy w architekturze wnętrz lokują futryny metalowe także w lokalach mieszkalnych. Doceniona została łatwość dostosowania ościeżnic do ogólnego wystroju wnętrza oraz ich trwałość i odporność na uszkodzenia. Nie bez znaczenia jest tutaj dostępność do wysoko jakościowych farb do futryn metalowych.
Z artykułu dowiesz się między innymi:
- Dlaczego warto zainwestować w futryny metalowe?
- Jak przygotować ościeżnicę do malowania?
- Czy futryna metalowa jest podatna na rdzę?
Futryna metalowa – zalety
W odróżnieniu od swoich drewnianych odpowiedniczek, futryny metalowe nie puchną, nie odkształcają się oraz nie rozklejają. Raz zamontowane pozostają w doskonałej kondycji przez wiele lat. Oczywiście, jak każdy element architektoniczny ulegają stopniowemu zużyciu, jednak proces ten może powstrzymać odpowiednio dobrana farba do futryn metalowych, która nie tylko wzmocni powłokę zewnętrzną ościeżnicy, lecz nada jej także świeży kolor, zgodny z zastosowanym wystrojem pomieszczenia.
Jakie znaczenie ma malowanie futryny metalowej?
Zasadniczo futryny wymienia się co kilka lat, przy okazji większego remontu. W przypadku ościeżnic metalowych nie ma takiej potrzeby. Inwestor oszczędza sobie pracy i pieniędzy rezygnując z kucia ścian i związanym z tym bałaganem oraz hałasem na rzecz malowania. To w zupełności wystarczy, ponieważ futryny metalowe nawet po latach zachowują swoje właściwości techniczne i użytkowe.
Odnowienie futryny metalowej można podzielić na trzy etapy:
- Przygotowanie futryny metalowej do malowania;
- Wyrównanie ościeżnicy przed malowaniem;
- Malowanie właściwe.
Przygotowanie futryny metalowej do malowania
Czynność polega na oczyszczeniu powierzchni futryny z kurzu, nalotów organicznych, piasku oraz przede wszystkim starej warstwy farby. Futrynę metalową należy poddać dokładnym oględzinom w celu wykrycia ewentualnych ognisk korozji.
Wyrównanie ościeżnicy przed malowaniem
Renowacja wymaga wygładzenia powierzchni futryny, co można wykonać za pomocą szpachli. Dobrze jest też zmatowić futrynę drobnoziarnistym papierem ściernym, a następnie usunąć powstałą w ten sposób warstwę pyłu.
Malowanie właściwe
Przygotowaną futrynę można poddać zabiegowi malowania. Dobrze jest od razu zdecydować się na farbę do malowania futryn metalowych najwyższej jakości, ponieważ daje to gwarancję uzyskania efektownej i trwałej powłoki. Z pewnością wybór farby antykorozyjnej poliwinylowej Anvi-Dach znacząco ułatwi pracę, ponieważ może być ona stosowana zarówno w formie podkładu, jak i jako farba nawierzchniowa.
Czy futryny metalowe należy chronić przed rdzą?
Korozja atakuje wszystkie przedmioty wykonane z żelaza oraz jego stopów. Jedynym, co można w tym przypadku zrobić, to zabezpieczyć metalowe elementy przed dostępem wilgoci i powietrza. Dobrze wykonana powłoka malarska podobnie jak i jakość użytej farby mogą ten proces znacząco opóźnić. Warto zatem stosować wyłącznie farby uznanych producentów, pochodzące z wiarygodnego źródła.
Fot. Shutterstock