Jagła, znana przede wszystkim w formie kaszy jaglanej, to nasiona prosa noszące zaszczytny tytuł superfood. Jest bogata odżywczo, pyszna i dopasowana do dań zarówno słodkich, jak i słonych. Dlaczego warto i w jaki sposób włączyć ją do diety? Przeczytaj!
Zalety jagły
Jagła niewątpliwie wyróżnia się na tle produktów zbożowych. To kopalnia mikro- i makroskładników. Przykładowo kasza jaglana zawiera dużo korzystnych węglowodanów złożonych, z których czerpiemy energię. Stanowi źródło łatwego do przyswojenia białka, tłuszczów nienasyconych, błonnika. Ma dużo krzemu odpowiadającego m.in. za zdrowe kości, a także żelazo, lecytynę, witaminy z grupy B i E.
Ponadto jagła sama w sobie jest lekkostrawna, łagodna, nadaje się nawet dla małych dzieci i może być stosowana jako zagęstnik sklejający inne składniki. Nie zawiera glutenu, toteż mogą po nią sięgać osoby cierpiące na celiakię. Z uwagi na zasadowy odczyn równoważy produkty kwasowe, np. zwierzęce.
Jak jeść jagłę?
Najpopularniejszą metodą podawania jagły jest jaglanka. Jeśli śledzisz media kulinarne, na pewno zdążyłeś zauważyć, że w ostatnich latach jaglanka na słodko króluje w propozycjach śniadaniowych. Oczywiście kasza jaglana może też stać się elementem posiłku wytrawnego – obiadu – chociażby w formie kaszotto czy zamiennika ziemniaków.
Ciekawą i smaczną alternatywę kaszy stanowi makaron z mąki jaglanej. On również podawany jest na słodko i słono. Jeśli masz ochotę na jaglaną przekąskę, doskonale sprawdzą się ciasteczka, „trufle” bakaliowo-jaglane, a także chrupki wykonane z mąki lub kaszy. Mnogość produktów o jaglanej bazie pozwala spożywać jagłę na śniadanie, deser, obiad i kolację. Bez trudu znajdziesz propozycję dla siebie!
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Biozdrowy.pl.
Zdj. Shutterstock