Jeżeli wentylacja mechaniczna ma służyć nie tylko do wymiany zużytego powietrza na świeże, ale również odzysku ciepła, to bardzo dobrze sprawdza się połączenie rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła. Na takie rozwiązanie zwykle potrzeba odpowiedniej przestrzeni na działce, ale może niezwykle się opłacać zarówno w okresie grzewczym, jak i latem. Co warto wiedzieć na temat gruntowego wymiennika ciepła?
Gruntowe wymienniki ciepła – poznaj rodzaje
Gruntowy wymiennik ciepła to szczególna instalacja w gruncie, która pozwala na wstępne ogrzanie powietrza w zimie lub schłodzenie go latem. Jest on połączony z systemem rekuperacji z odzyskiem ciepła. Wyróżniamy kilka rodzajów gruntowych wymienników ciepła. Wśród nich możemy wymienić rurowe gruntowe wymienniki ciepła. Jest to system rur z tworzywa sztucznego zakopanych w gruncie na głębokości ok. 1,4 do 1,6 metra. Świeże powietrze płynie pod ziemią od czerpni zlokalizowanej w ogrodzie do budynku i stopniowo się ogrzewa. Wyróżniamy jeszcze GWC żwirowe i płytowe, a także glikolowe. Spośród nich najbardziej uniwersalne są te ostatnie, bo nadają się także na małą działkę i mogą być stosowane także przy wysokim poziomie wód gruntowych. Stosuje się tu zakopane rury z tworzywa sztucznego, w których płynie glikol. Ten ostatni pobiera energię z gruntu, przekazuje ją poprzez wymiennik, ogrzewając lub schładzając powietrze.
Dlaczego warto wybrać gruntowy wymiennik ciepła?
Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła warto wybrać także GWC glikolowy. Zapewni on większą wydajność wentylacji i samego odzysku ciepła. Dzięki jego zastosowaniu można zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w domu. Gruntowy wymiennik ciepła gwarantuje nie tylko wysoką wydajność energetyczną, ale również poprawę jakości powietrza w budynku, oczywiście w połączeniu z filtracją w samym rekuperatorze. Artykuł powstał przy współpracy z firmą COMAIR dobra wentylacja.
Fot. Shutterstock