Wiele firm szuka pomocy finansowej, gdy kontrahenci nie opłacają należności w terminie. Przez takie problemy spada płynność finansowa przedsiębiorstwa, a często za tym kryje się brak środków na bieżące potrzeby niezbędne do funkcjonowania firmy. Mowa nawet o nowych firmach, które środki mocno przeznaczają na start. Co mogą zrobić? Czy dla nowych firm możliwy jest faktoring?
Co to jest faktoring?
Faktoring to praktyka biznesowa, która pozwala firmom uzyskać szybkie i łatwe finansowanie poprzez sprzedaż niezapłaconych faktur z firmie faktoringowej. Faktor staje się wówczas głównym wierzycielem należności i pobiera należność od dłużnika. Faktoring może być świetnym rozwiązaniem dla firm, które potrzebują szybkiego dopływu gotówki, ale mają problemy z uzyskaniem tradycyjnych kredytów w bankach. Jest to również dobry sposób dla przedsiębiorców, aby przestać tracić czas i zasoby na płatności przychodzące, a skupić się na zarabianiu pieniędzy i rozwoju firmy.
Faktoring dla nowych firm – czy jest możliwy?
Często wśród przedsiębiorców pojawia się pytanie, czy faktoring dla nowych firm jest możliwy? Zazwyczaj nie ma z tym problemów. Firma faktoringowa przed podpisaniem umowy z przyszłym faktorantem analizuje i ocenia kontrahentów przedsiębiorstwa, a następnie rozpatruje wniosek. Następnie ustalany zostaje limit faktoringowy, a decyzja o podpisaniu umowy zapada nawet w ten sam dzień. Warto poszukać takiej firmy faktoringowej, która oferuje swoje usługi nawet mikroprzedsiębiorcom oraz startup’om, a więc firmom dopiero zaczynającym biznes.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą AOW Faktoring
Fot. Shutterstock