Sztuki walki są wartościowe, bo stanowią ruch, czyli sprzyjają zdrowemu trybowi życia. Ale nie tylko dlatego. Co jeszcze dają dziecku sztuki walki? Czy warto posłuchać próśb dziecka i zapisać je na karate? Sprawdź!
Rozwój motoryczny dziecka
W zależności od wieku dziecko rozwija motorykę na inne sposoby i w innych zakresach. Tutaj sztuki walki przyjmują funkcję poprawy chociażby koordynacji ruchowej. W czasie treningu dziecko nabiera siły, lepszej kondycji, świadomości ciała. Może zwiększyć zakres ruchów stawów i mięśni.
Nauka samoobrony
Każdy rodzic chce, by jego dziecko było bezpieczne. Niestety zdarzają się różne sytuacje i dobrze byłoby, aby maluch potrafił odeprzeć atak. Sztuki walki przysługują się umiejętności samoobrony jak żaden inny sport. Dzieje się to na trzy sposoby: poprzez wzrost pewności siebie, umiejętność zmiany sposobu myślenia w trakcie ataku oraz odruchy i techniki fizycznej walki.
Etyka i zasady
Nie bez powodu mówi się, że sztuki walki nie wychowują bojowników i agresorów, lecz ludzi etycznych i potrafiących wykorzystać nowe umiejętności tylko wtedy, kiedy trzeba. Wiele sztuk walki – np. karate – opiera się na filozofii samodoskonalenia, odpowiedzialności, dojrzałości, szacunku do drugiej osoby. Dziecko uczy się pokory, dyscypliny, uczciwości i dochodzenia do rezultatów ciężką pracą. Świetnym przykładem jest sport w popularnym stylu: karate shotokan.
Wzrost samooceny
Dzięki uczęszczaniu na treningi sztuk walki dziecko myśli o sobie lepiej. Ma więcej pewności siebie, wierzy we własne siły – zwłaszcza w kontekście pokonywania przeszkód – rozpoznaje swoją skuteczność. Z jednej strony szanuje przeciwników, z drugiej polega na sobie i swoich wypracowanych umiejętnościach, nie zaś na zespole.
Sztuki walki to także dobra zabawa, hobby lub pasja, motywacja do prowadzenia zdrowego trybu życia – m.in. z dala od używek – integracja z ludźmi o podobnej wrażliwości i etyce. Zapisując na nie dziecko, zyskujecie oboje.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Karate.com.pl.
Zdj. Shutterstock