Czym skutecznie czyścić nagrobki?

Nagrobek to symbol upamiętniający bliską nam osobę. Nic dziwnego, że zależy nam na jego estetycznym i schludnym wyglądzie. Czasem gdy o nagrobki dbamy bardziej niż zwykle jest okres przed Dniem Wszystkich Świętych. Jednak warto pamiętać przez cały rok, by miejsce pochówku naszych bliskich dobrze się prezentowało. W taki sposób okażemy swój szacunek i pamięć o zmarłych.

Pomniki są przez cały rok wystawione na działanie różnych warunków atmosferycznych. Deszcz, gorące słońce, mróz –  to niełatwe warunki. Żeby nagrobek prezentował się dobrze przez wiele lat musi być odpowiednio czyszczony, pielęgnowany i konserwowany. Jak się do tego zabrać należycie? Jakich środków użyć, żeby nie zniszczyć powierzchni pomnika? Dziś na naszym blogu podamy kilka praktycznych porad dotyczących czyszczenia nagrobków.

Powierz sprzątanie grobów profesjonalistom

Często bywa tak, że sytuacje życiowe rzucają nas w przeróżne zakątki Polski i świata. Nie raz od grobów naszych bliskich dzielą nas setki a nawet tysiące kilometrów. Jeżeli nie możecie choćby kilka razy w roku odwiedzić nagrobków bliskich Wam osób, powierzcie to zadanie odpowiedniej firmie. Zaletą firm zajmujących się sprzątaniem nagrobków jest doświadczenie w pielęgnowaniu pomników wykonanych z różnych materiałów. Taki wykwalifikowany personel dobierze odpowiednie środki czyszczące i konserwujące, które utrzymają kamień lub lastryko w dobrej formie. Często w ofertach takich firm znajduje się oprawa florystyczna. Wówczas możemy mieć pewność, że na grobie naszych bliskich zawsze będą piękne kwiaty. Boicie się rzetelności firmy? Możecie poprosić o fotografię potwierdzającą wywiązywanie się z umowy!

Zadbaj o odpowiednie akcesoria do sprzątania

Jeżeli jednak chcesz osobiście zająć się sprzątaniem nagrobka, musisz odpowiednio się do tego przygotować. Przede wszystkim zbierz niezbędny ekwipunek. Potrzebny będzie Ci środek myjący – dopasuj go do rodzaju kamienia. Trzeba pamiętać, że zbyt agresywne szorowanie ostrymi szczotkami i żrącymi detergentami może zniszczyć powierzchnię nagrobka.

Przed wybraniem się na cmentarz zabierz ze sobą wiaderko, kilka szczotek o różnej twardości, a także mniejszą szczotkę, dzięki której doczyścisz wszelkie zakamarki. Warto też wyposażyć się w miękką ściereczkę, którą wytrzecie pomnik po spłukaniu wodą. W taki sposób unikniecie brzydkich smug. Dobrze jest też wziąć ciepłą wodę w termosie. Dzięki niej łatwiej będzie doczyścić trudniejsze plamy. Dobierz też pasty i mleczka do czyszczenia oraz nabłyszczania kamieni. Jeżeli pomnik ma elementy metalowe, nie zapomnij tez o zakupie pasty do metalu. Dzięki temu wszystkie elementy odzyskają swój blask!

Opublikowany w Dom

Dodaj komentarz