Upadłość przedsiębiorstwa to pojęcia powszechnie znane. Praktycznie każdy usłyszał o firmie mającej problemy finansowe oraz o takiej, która przez nie bankrutowała. Jednak nie wszyscy są świadomi, iż proces ten można również przeprowadzić w przypadku osoby fizycznej. Niewypłacalność konsumencka to dość nowa forma umarzająca długi, po raz pierwszy zapisana w 2009 roku. Dzięki korzystnym rozwiązaniom zjawisko to jest z roku na rok coraz bardziej popularne.
Co to jest upadłość konsumencka?
Upadłością konsumencką nazywamy pewien proces sądowy mający na celu pomoc w uwolnieniu się od zobowiązań osobie zadłużonej. Często należności takie są tak duże, że klient nie jest w stanie ich spłacić, a nie chce, aby sprawy zostały rozwiązane przez egzekucję komorniczą. Postępowanie może umorzyć część zaległości, ich całość lub pokryć je z majątku, jeśli został on wykazany. Dla wielu osób taka opcja może być radykalną jednak bardzo pomocną. Zgłaszając upadłość, sąd dokładnie przeanalizuje sytuację, natomiast wnioskodawca powinien udowodnić, iż nie jest w stanie w żaden sposób uregulować długów.
Jak można ogłosić upadłość konsumencką?
Chcąc ogłosić upadłość konsumencką, zainteresowany powinien złożyć do sądu odpowiednio wypełniony wniosek. Aby dokument ten był właściwie przygotowany, warto skorzystać z porad doświadczonych osób. Jednym z nich jest radca prawny mecenas w Kancelarii Smoter w Bydgoszczy. Dzięki niemu postępowanie zostanie uruchomione oraz sprawdzone pod kontem formalnym. Dodatkowo Kancelaria może udzielić wartościowych informacji o upadłości lub innych obszarach prawnych.
Fot. Shutterstock