Jeśli urządzasz swoją domową siłownię, nie może w niej zabraknąć obciążeń olimpijskich, zwanych również talerzami obciążeniowymi lub bumperami. To sprzęt o wszechstronnym zastosowaniu, który urozmaici każdy trening. Bumper sprawdzi się zarówno w przypadku osób podnoszących ciężary, jak i miłośników ćwiczeń obwodowych poprawiających wytrzymałość organizmu lub rozwijających poszczególne grupy mięśni.
Z czego wykonany jest bumper?
Bumpery wykonane są z bezzapachowej gumy absorbującej uderzania lub stali nierdzewnej i wysokiej jakości poliuretanu. Talerze łatwo nałożyć na sztangę lub zdjąć z gryfu, a wielokrotne uderzanie nimi o ziemię nie wyrządza im krzywdy, jednocześnie czyniąc z nich bezpieczniejszy niż tradycyjne obciążenia do sztangi sprzęt. Sprawdzają się zarówno w przypadku aktywności w pomieszczeniu, jak i na zewnątrz. Bumer firmy Gipara posiada profilowane brzegi oraz wcięcia pod palce, dzięki czemu łatwiej podnieść go z podłogi, a wymiana obciążeń jest dziecinnie prosta i trwa zaledwie chwilę.
Dlaczego warto ćwiczyć z bumperami?
Jeśli stawiasz bezpieczeństwo, wygodę i efektywność ćwiczeń nie tylko w jednym szeregu, ale i na pierwszym miejscu, bumper jest dokładnie tym, czego potrzebujesz. Pozwala na trening siłowy, wytrzymałościowy i funkcjonalny. Niewielkich rozmiarów talerz zapewnia wiele możliwości pracy nad wymarzoną sylwetką, kondycją i tym samym lepszym samopoczuciem. Nie musisz aspirować do bycia ciężarowcem, by docenić możliwości olimpijskich talerzy. Skoro od dawna wspierają zawodowych sportowców w udowadnianiu, że niemożliwe nie istnieje, chyba nie masz podstaw, by nie wierzyć w ich skuteczność. Bumpery są niezastąpionym elementem ogólnorozwojowego treningu, który może wykonywany zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Panie z pewnością docenią nie tylko możliwości sprzętu, ale i jego estetykę. Talerze cross-treningowe mają zróżnicowaną kolorystykę.
Alternatywne ćwiczenia z bumperami
Talerze obciążeniowe nie służą tylko do martwego ciągu. Istnieje wiele ćwiczeń, dzięki którym możesz popracować nad siłą i kondycją.
Przysiady
Rozstaw stopy na szerokość bioder, podnieść bumper nad głowę i zacznij robić przysiady, zatrzymując się na dole na chwilę.
Pompki
Ustaw się w pozycji pełnej deski, a następnie poproś kogoś o umieszczenie talerza na środku pleców. Zacznij opuszczać się, utrzymując ciało w linii prostej. Łokcie muszą być skierowane do tyłu. Gdy poczujesz, że już dalej nie możesz się opuścić, powróć do pozycji początkowej.
Wykroki
Stańprosto i podnieść bumper nad głowę. Zrób wykrok, czyli ruch nogą do przodu przy jednoczesnym obniżeniu bioder nad podłogę. Biodra muszą być wyprostowane, a plecy proste.
Spacer z walizką
Stań prosto, a następnie umieść talerz z boku ciała, chwytając górę jak walizkę. Przejdź kilka metrów, używając tułowia, aby powstrzymać się przed przesuwaniem się na bok. Ćwiczenie powtórz po przeciwnej stronie.
Mostek biodrowy
Połóż się na macie, rozstaw stopy na szerokość bioder, kierując kolana w stronę sufitu. Chwyć talerz i unieś go na wysokości klatki piersiowej. Powoli podnieś dolną część pleców, ściągając pośladki. Gdy osiągniesz szczyt ruchu, przeciągnij talerz nad głowę, a następnie przenieś go z powrotem na klatkę piersiową. Powoli opuść plecy.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Gipara.